PROGRAM

Menu

Özel Etkinlikler

Robert MCKee

KİMDİR?

Fulbright burslu Profesör Robert McKee, dünyanın en çok rağbet gören senaryo hocasıdır. “Story” (Hikaye) ve “Dialogue: The Art of Verbal Action For Page, Stage, and Sceen” (Diyalog: Yazım, Sahne ve Ekran için Sözel Eylem Sanatı) gibi satış rekorları kıran kitapların yazarı olan McKee, medya odaklı modern hikaye anlatımı alanında bir dönüm noktası teşkil eden benzersiz çalışmaların yaratıcısıdır. Öğretileri ekranların ve sahnelerin dışına taşmış ve tüm hikaye kurma biçimlerini etkilemiştir. Dünyanın dört bir yanından yazarlar, yapımcılar, yönetmenler, medya alanında uzmanlaşmış kişiler ve lider iş adamları, kendi materyallerindeki yazınsal potansiyeli keşfetmek üzere özel bir yolculuğa çıkmak için, McKee’nin kitaplarını okumakta ve büyük ilgi gören uluslararası seminerlerine katılmaktadır.

Robert McKee’nin, dünyanın dört bir yanında düzenlenen ve imza niteliği taşıyan STORY Seminerleri, senaristlere, TV dizisi yazarlarına, romancılara, oyun yazarlarına, yönetmenlere ve oyunculara hikaye kurmanın temel prensipleri konusunda uzmanlaşmaları için yol göstermiştir. McKee, yazım hocaları arasında farklı bir yere sahiptir, “hikaye form”unun öğretilebileceğine inanır. McKee’nin metodunun yol göstericiliğinde, yeteneğin ve çok çalışmanın da yardımıyla yazarlar, paylaşmak “zorunda oldukları doğrular” ve bu doğruları “hikaye” aracılığıyla nasıl paylaşacakları konusunda uzmanlaşırlar. Pek çok alanda nice ödüle layık görülmüş McKee’nin bilgi birikimi, profesyonel oyunculuk ve yönetmenlik deneyimi ve medya alanındaki mesleki bilgisi eşsiz bir biçimde bir araya gelerek, yazarlara formüllerin ötesine geçen bir düşünüş biçimi kazanmaları ve hikaye kurma konusunda kariyerlerinin en doğru adımlarını atmaları için yol gösterir.

McKee’nin öğrencileri arasında 60 Oscar Ödülü sahibi, 200 Emmy Ödülü sahibi, 1000 Emmy Ödülü adayı, 100 WGA (Writers Guild of America) Ödülü sahibi, 250 WGA Ödülü adayı, 50 DGA (Directors Guild of America) Ödülü sahibi ve 100 DGA Ödülü adayı bulunmaktadır. McKee, 20th Century Fox, Disney, Paramount ve MTV gibi büyük yapım şirketlerine proje danışmanlığı yapmaktadır. Bunun yanısıra Pixar, ABC, BBC, Disney, Miramax, PBS, Nickelodeon, Paramount, GLOBOSAT, MNET ve diğer uluslarası TV ve film şirketleri, tüm yaratıcı ve yazar ekiplerini düzenli olarak McKee’in derslerine göndermektedir.

Aralarında Peter Jackson, Jane Campion, Andrew Stanton, Geoffrey Rush, Paul Haggis, Akiva Goldsman, William Goldman, Zak Penn, Joan Rivers, Meg Ryan, John Cleese, Steven Pressfield ve Pixar’ın yazarlarının da bulunduğu pek çok başarılı yazar, yönetmen ve oyuncu McKee’nin seminerine katılmıştır. 1984 yılından bu yana 100,000’den fazla öğrenci, dünyanın dört bir yanında, pek çok farklı şehirde McKee’den ders almıştır.

PROGRAMI NASIL OLACAK?

10 – 18 Kasım tarihlerinde 4.’sünün gerçekleşeceği; Uluslararası Boğaziçi Film Festivali kapsamında 3 gün sürecek özel bir seminer etkinliğine imza atacak olan Robert McKee, 16-17-18 Kasım tarihleri süresince ayrı ayrı başlıklar altında yüzlerce kişiyle bir araya gelecek. Senaryo yazmanın inceliklerini 3 gün boyunca katılımcılarına aktaracak olan ve dünyanın 1 numaralı senaryo hocası olarak kabul edilen McKee belirlenen ana kavramsal başlıkları senaryo bağlamında yüzlerce kişiyle paylaşacak.

Dünyaca ünlü usta ilk gününde ‘’TV/DİZİ’’ başlığı altında sahip olduğu bilgi birikimini; dünya sinema sektörü örneklemleriyle ve deneyimleri yoluyla katılımcılara aktararak 1. gününü tamamlayacak. 2 gün ise ‘’AKSİYON’’ başlığı altında etkinliğine devam edecek olan Robert McKee, senaryo ilişkisinde; aksiyon/macera sineması kavramlarını irdeleyecek. Son günü 18 Kasım’da ise, ‘’KOMEDİ’’ konusu ekseninde katılımcılarıyla buluşacak olan McKee, özel seminer etkinliğini tamamlamış olacak.

1.Gün TV/DİZİ: 16 Kasım / 09.00 – 19.00

2. Gün AKSİYON/GERİLİM: 17 Kasım / 09.00 – 17.00

3. Gün KOMEDİ: 18 Kasım / 09.00 – 17.00

BAŞVURU

16-17-18 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek olan Robert McKee seminer etkinliğine başvuru için lütfen tıklayınız.

**Kontenjan sınırlıdır. Başvurularınız en kısa zamanda değerlendirmeye alınacak ve katılmaya hak kazananlar e-mail ile 13 Kasım’a kadar bilgilendirilecektir.

KATILIM ŞARTLARI VE KOŞULLAR

Seminerin tüm içeriğinin telif haklarının Robert McKee’ye aittir. Katılımcıların etkinlik esnasında herhangi bir ses kaydı, video kaydı, dijital ya da elektronik kayıt yapılmasının ya da etkinliğin herhangi bir şekilde kaydedilmesi kesinlikle yasaktır.

Katılımcılar derse zamanında katılmakla yükümlüdür aksi taktirde seminere katılamayacaklardır.