10. BOĞAZİÇİ FİLM FESTİVALİ’NE SAYILI GÜNLER KALDI!

10. BOĞAZİÇİ FİLM FESTİVALİ’NE SAYILI GÜNLER KALDI!

Bu yıl 21-28 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan 10. Boğaziçi Film Festivali, sinema salonlarında seyircileriyle bir araya gelmeye hazırlanıyor.

Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 10uncusu düzenlenecek Boğaziçi Film Festivali, 21-28 Ekim tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşmayı bekliyor. Türkiye ve dünya sinemasından seçkin örneklerin gösterimleri, ustalık sınıfları ve söyleşileriyle sinemaseverleri ağırlayacak olan 10. Boğaziçi Film Festivali için sayılı günler kaldı.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Altın Yunus” İçin 10 Film Yarışacak!

Semih Kaplanoğlu’nun başkanlık edeceği ve Christian Jeune, Zeynep Atakan, Biket İlhan ile Irmak Zileli’den oluşan jürinin karşısına çıkacak Ulusal Uzun Metraj Yarışması’nda Ümit Körekenin “Bir Umut”, Cüneyt Karakuşun “Eflatun”, Atalay Taşdikenin “Hara”, Ümran Safterin “Kabahat”, Selcen Ergunun “Kar ve Ayı”, Özcan Alperin “Karanlık Gece”, Cem Demirerin “Mendirek”, Olgun Özdemirin “Tatlı Süt Köpüğü”, Sezgin Cengiz ve Şiyar Gedikin “Tebessüm”, Hakan Kerim Karademirin “Uçuş 811” filmleri yer alıyor.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda yer alan filmlerden “Eflatun”, “Tebessüm” ve “Uçuş 811” filmleri dünya prömiyerlerini, “Tatlı Süt Köpüğü” Türkiye prömiyerini 10. Boğaziçi Film Festivali’nde gerçekleştirecek.

Yönetmenlik kariyerinin başında olan isimleri desteklemek ve yönetmenlerin yeni filmlerinin önünü açmak amacıyla ulusal yarışmada Akli Film’in destekleriyle verilen “En İyi İlk Film Ödülü” için de yönetmenlerinin ilk uzun metrajları olan “Eflatun”, “Tebessüm”, “Kabahat”, “Kar ve Ayı” ile “Uçuş 811” filmleri yarışacak.

Ayrıca Film Yapımcıları Meslek Birliği tarafından Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’ndaki bir filme verilecek “FİYAB En İyi Yapımcı Ödülü”nü yapımcı ve yönetmenler Osman Subaşı, Ramazan Arman ve Sevinç Gül Akdere ile Film Yönetmenleri Derneği tarafından ulusal yarışmada yer alan filmlerin yönetmenlerinden birine verilecek “FİLM–YÖN En İyi Yönetmen Ödülü”nü Raşit Çelikezer, Aydın Sayman ve Kubilay Erkan Yazıcı belirleyecek. 

Bu yıl festivalin ulusal yarışmasında Sinema Yazarları Derneği tarafından Nisan ayında kaybettiğimiz sinema araştırmacısı Agah Özgüç anısına ilk kez verilecek olan SİYAD Ödülü’nü ise Ali Can Sekmeç, Ali Ulvi Uyanık ve Engin Ayça belirleyecek.

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda “Altın Yunus” için 10 Film Yarışacak!

Nashen Moodley, Urszula Antoniak, Nenad Dukic, Jan Jilek ve Şükrü Simden oluşan jüri karşısına çıkacak Uluslararası Uzun Metraj Yarışması’nda Davit Pirtskhalavanın “A Long Break”, Youssef Chebbinin “Ashkal”, Philip Scheffnerin “Europe”, Bianca Lucas’ın “Love Dog”, Lola Quivoron’ın “Rodeo”, Noémi Veronika Szakonyinin “Six Weeks”, Ilgar Najaf’ın “Sughra’s Sons”, Mihai Mincan’ın “To The North”, Miloš Pušićin “Working Class Heroes”, Michal Blaškonun “Victim” filmleri yer alıyor.

Akdenizli Sinema Yazarlarından FEDEORA Ödülü

Avrupa ve Akdeniz Film Eleştirmenleri Federasyonu tarafından Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’ndaki bir filme bu yıl ilk kez verilecek FEDEORA Ödülü’nü sinema yazarları Rıza Oylum, Sergey Lavrentiev ve Ştefan Dobroiu belirleyecek.

Kısa Kurmaca Film Yarışması

Kısa Kurmaca Film Yarışması’nda yarışacak filmler Emre Kayiş, Samir Karahoda ve Sofia Bohdanowicz’den oluşan jüri karşısına çıkacak.

Ulusal Kısa Kurmaca Film Yarışması’nda Emre Sefer’in “Babamın Öldüğü Gün”, Barış Kefeli ve Nükhet Taneri’nin “Ben Tek Siz Hepiniz”, Kasım Ördek’in “Birlikte, Yalnız”, Yağmur Mısırlıoğlu’nun “Bugün Değil”, Özgürcan Uzunyaşa’nın “Cehennem Boş, Tüm Şeytanlar Burada”, Alkım Özmen’in “Gece Babamızı Ararken”, Bünyamin Bayansal’ın “Görmediniz”, Umut Beşkırma’nın “İleride Bir Karaltı Gördüm”, Benhür Bolhava’nın “Koyun”, Turan Haste’nin “Karaltı” filmleri bulunuyor.

Uluslararası Kısa Kurmaca Yarışması’nda ise Vytautas Katkus’un “Cherries”, Zhenia Kazankina’nın “Continuity of Parks”, Zoel Aeschbacher’in “Fairplay”, David Doutel ve Vasco Sá’nın “Garrano”, Sara Shabani’nin “Giant & The Seed”, Total Refusal’ın “Hardly Working”, Anna Fernandez De Paco’nun “I Didn’t Make It To Love Her”, João Gonzalez’in “Ice Merchants”, Alireza Kazemipour’un “Split Ends”, Giulia Grandinetti’nin “Tria” filmleri yer alıyor.

Ulusal Belgesel Yarışması’nda 8 Film Yer Alıyor

Aslı Akdağ, Murat Pay ve Selin Şenköken’den oluşan jüri karşısına çıkacak Ulusal Belgesel Yarışması’nda; Mehmet Güreli’nin “Bir Zamanlar Yeşilçam: Abdurrahman Keskiner”, Mahmut Fazıl Coşkun’un “Crossroads”, Metin Dağ’ın “Kaf Kaf”, Nihan Belgin’in “Karanlık Kutunun Doğu Serüveni”, Gülben Arıcı’nın “Kennedy’nin Doğuşu”, Hazar Uyar’ın “Plaza Köylüleri”, Charles Emir Richards’ın “Suriyeli Kozmonot”, Deniz Telek’in “Suyu Bulandıran Kız” filmleri yarışacak.

Özel Gösterimler

Geçtiğimiz Eylül ayında kaybettiğimiz Jean-Luc Godard’ın anısına 1960 yapımı ilk filmi “Serseri Aşıklar” ve yönetmene 71. Cannes Film Festivali “Special Palme d'Or Ödülü” kazandıran 2018 yapımı son filmi “İmgeler ve Sözcükler” yönetmenin anısına özel bir bölümde seyirciyle buluşuyor.

Ayrıca Biket İlhan’ın Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne geçiş sürecinde Türk tıbbının modernleşmesine ve kadınların hayatına birçok şekilde katkıda bulunan Doktor Besim Ömer Paşa’nın hayatını ve çalışmalarını anlatan belgeseli “Bir Hekimin Anıları”, festivalin onur konukları olan Ildikó Enyedi’nin “The Story of My Wife” ve Lav Diaz’ın “When The Waves Are Gone” filmleri de özel gösterimleriyle seyirciyle buluşacak.

Açılış Filmi

10. Boğaziçi Film Festivali açılışını yönetmen Michal Blaškonun yabancı bir ülkede yeni bir hayat kurmaya çalışan Irinianın ailesini korumakla gerçekleri bulmak arasında kalmasını konu edinen ve prömiyerini 79. Venedik Film Festivalinde gerçekleştiren Victim” filmiyle yapacak.

Pitching Platformunda Bu Yıl 8 Proje Yarışıyor

Pitching Platformunda Avital Bekerman, Faruk Güven ile Gyda Velvin Myklebust’tan oluşacak jüri karşısına çıkacak projeler arasında; yönetmen Alkım Özmen ve yapımcı Samet Hamiş’in “Benim Mutlu Ailem”, yönetmen Yeşim Tonbaz ve yapımcı Yeşim Aktaş’ın “Hacer”, yönetmen Hasan Serin ve yapımcı Önder Önsal’ın “Hasan”, yönetmen Murat Uğurlu ve yapımcı Büke Akşehirli’nin “İskeletin Türküsü”, yönetmen ve yapımcı Halit Eke’nin “Jackson Kara Orkestrası”, yönetmen Ömer Sami Ciminli ve yapımcı Yelin McKay’in “Rüzgarla Beraber”, yönetmen ve yapımcı Fatih Özcan’ın “Saçma”, yönetmen Murat Eroğlu ve yapımcı Baran Mayda’nın “Toprağın Tuzu” bulunuyor.

Work in Progressda da Bu Yıl 8 Proje Yarışıyor

Work in Progressda Geremia Biagiotti, Serdar Can ile Yohann Cornu’dan oluşacak jüri karşısına çıkacak projeler arasında; yönetmen ve yapımcı Kıvanç Sezer ile yapımcılar Emin Akpınar, Kaan Korkmaz, Hatip Karabudak’ın “8x8”, yönetmen Baran Gündüzalp ve yapımcı Deniz Yeşilgün’ün “Balık Kırgını”, yönetmen ve yapımcı Vuslat Saraçoğlu’nun “Bildiğin Gibi Değil”, yönetmen Murad Zaloğlu ve yapımcı Halil Kardaş’ın “Güneşin Altında Yeni Bir Şey Yok”, yönetmen Özlem Çıngırlar ve yapımcı Cemal Çıngırlar’ın “Kayıtsız”, yönetmen Orhan İnce ve yapımcı Burak Kanısıcak ve Deniz Sal’ın “Umut”, yönetmen Aydın Ketenağ ve yapımcı Bilal Bağcı’nın “Uzaylılar”, yönetmen Filiz Kuka ve yapımcı Seçkin Akyıldız’ın “Yüzleşme” yer alıyor.

First Cut Laba 2 Proje Seçildi

Kurgu aşamasındaki uzun metraj film projelerinin danışmanlar eşliğinde uluslararası standartlarda geliştirilmesi için tasarlanmış olan kurgu atölyesi Bosphorus Film Lab bünyesindeki First Cut Lab’ın bu yılki ekibinde; Céline Dornier; Wouter Jansen; Zsuzsi Bánkuti; Agnieszka Glińska; Natalia Libet ile Wim Vanacker bulunuyor.

First Cut Lab’da yer alacak projeler arasında; yönetmen Seyfettin Tokmak ve yapımcı Zeynep Koray’ın “Tavşan İmparatorluğu” ile yönetmen Selman Nacar ve yapımcılar Diloy Gülün, Burak Çevik’in “Tereddüt Çizgisi” yer alıyor.

Lav Diaz ve Ildiko Enyedi İstanbul’a Geliyor

Türkiye ve dünya sinemasının en yeni ve seçkin örneklerini İstanbullu sinemaseverlerle buluşturacak festivalin bu yılki onur konukları usta yönetmenler Lav Diaz ile Ildiko Enyedi olacak.

Filipinli yönetmen Lav Diaz’a festivalin açılış gecesinde “Onur Ödülü” takdim edilirken; yönetmen 23 Ekim Cumartesi günü vereceği masterclass ile sinemaseverlerle buluşacak. Atlas 1948 Sineması’nda saat 13.00’da başlayacak olan etkinlikte usta yönetmen deneyimlerini aktaracak. Macar senarist ve yönetmen Ildiko Enyedi’ye ise festivalin kapanış töreninde “Onur Ödülü” verilecek. Enyedi, 26 Ekim Çarşamba günü düzenlenecek masterclass ile sinemaseverlerle bir araya gelecek. Atlas 1948 Sineması’nda gerçekleşecek etkinlik, saat 18.30’da başlayacak.

Bosphorus Film Lab Etkinliklerinde Profesyoneller Bir Arada!

10. Boğaziçi Film Festivali'nin endüstri bölümü olan Bosphorus Film Lab, endüstrinin güncel konularını alanının profesyonelleri eşliğinde katılımcılarıyla bir araya getirecek.

Bosphorus Film Lab kapsamında 24 Ekim Pazartesi günü, yazar cane Cündioğlunun katılımıyla Sinema ve Hakikat” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirilecek. Atlas 1948 Sinemasında saat 21.00da başlayacak etkinlikte Cündioğlu, deneyimlerini sinemaseverlerle paylaşacak.

Bu kapsamda gerçekleştirilecek bir diğer etkinlik 25 Ekim Salı günü saat 14.00da başlayacak olan Marketing Oneself to A Sales Agentbaşlıklı panel olacak. Akademi Beyoğlunda gerçekleşecek etkinlikte Geremia Biagiotti ve Wouter Jansen film pazarının geçmişten bugüne eğilimleri ve Türk sinemasının uluslararası satış noktasında görünürlüğünü ve çekiciliğini nasıl arttırabileceği hakkında konuşacak.

Bir diğer Bosphorus Film Lab etkinliği ise Festival Chasing: Who is After Who Exactly?paneli olacak. 25 Ekim Salı günü saat 15.00da başlayacak olan etkinlik, Jan Jilek ve Nashen Moodleyin katılımıyla gerçekleşecek. Akademi Beyoğlunda düzenlenecek panelde başarılı bir festival deneyimi için ipuçları verilerek, püf noktaları aktarılacak.

Festival Biletleri Satışta!

10. Boğaziçi Film Festivali’nin film gösterimleri fiziki olarak Atlas 1948 Sineması, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Yeşilçam Sineması ve Kadıköy Sineması’nda gerçekleşecek. Festival biletleri 30 TL, belgesel ve kısa film gösterimleri ise 20 TL olmak üzere mobilet.com üzerinden satışa sunuluyor. Ayrıca biletler, festival süresince Atlas 1948 Sineması ve Kadıköy Sineması gişelerinden de alınabilecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün desteği, TRTnin Kurumsal İş Ortaklığı, Anadolu Ajansı’nın Global İletişim Ortaklığı ile gerçekleşecek 10. Boğaziçi Film Festivali” ile ilgili tüm gelişmelere ve festivale dair güncel haberlere www.bogazicifilmfestivali.com ve festivalin resmî sosyal medya hesapları üzerinden erişilebilir.

 

Facebook – Instagram ve Twitter: @bogaziciff