Boğaziçi Film Festivali’nin ulusal yarışma filmleri belli oldu!

Boğaziçi Film Festivali’nin ulusal yarışma filmleri belli oldu!

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen ve 17-26 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşecek 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin ulusal yarışma filmleri belli oldu. Jüri başkanlığını usta yönetmen Derviş Zaim’in yapacağı Ulusal Uzun Metraj Yarışması’nda 8 film 100.000 TL değerindeki ödül için yarışırken; festivalin kısa filmleri de 25.000 TL değerindeki Ahmet Uluçay Büyük Ödülü için jüri önüne çıkacak.

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlenen ve 17-26 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin ulusal yarışma filmleri belli oldu.

 

8 film Büyük Ödül için yarışıyor

Jüri başkanlığını usta yönetmen Derviş Zaim’in yapacağı Ulusal Uzun Metraj Yarışması’nda; Andaç Haznedaroğlu’nun Misafir”, Ayhan Salar ve Erkan Tahhuşoğlu’nun “Eşik”Burçak Açık Üzen’in Beginnerlent Öztürk’ün Mavi Sessizlik”Fikret Reyhan’ın Sarı Sıcak”,  Özgür Sevimli’nin Murtaza,Pelin Esmer’in “İşe Yarar Bir Şey” ve Selman Kılıçaslan’ın Bütün Saadetler Mümkündür” adlı filmi 100.000 TL değerindeki En İyi Ulusal Uzun Metraj Film Ödülü için yarışacak.

 

Kısacılara Ahmet Uluçay anısına ödül!

Uluslararası Boğaziçi Film Festivali’nin kısa film yarışmasında ise kurmaca dalında 10, belgesel dalında ise 8 film yarışacak. Kurmaca dalında bir film10.000 TL değerindeki En İyi Ulusal Kısa Kurmaca Film Ödülü’nü, belgesel dalında bir film de yine 10.000 TL değerindeki En İyi Ulusal Kısa Belgesel Ödülü’nü kazanacak. Ayrıca festivalde yarışan kısa filmlerden birine de 25.000 TL değerindeki Ahmet Uluçay Büyük Ödülü verilecek.

 

Ulusal Kurmaca Yarışması’nda Ahmet Serdar Karaca’nın Frekans”Alkım Özmen’in Bir İş Görüşmesi Hikayesi”, Ayris Alptekin’in Kot Farkı”Canbert Yerguz'un Kamyon”, Çağhan Özdemir’in Mutluluk”Hasan Ali Kılıçgün’ün 3,5 LiraDerin Biricik’in Mümkün Hayatların En Güzeli”Okan Akgün’ünBir Tabut İnsan”Onur Yağız’ın Toprak” ve Serkan Kesova’nın “Hinterlant adlı filmleri yarışırken; Ulusal Kısa Belgesel Yarışması’nda ise,Abdurrahman Demir’in Kırmızı”Ege Zaimağaoğlu’nun Gönüllü Yürekler”Hasan Ete’nin “MeftunHaydar Demirtaş’ın “Ülkemden Uzakta”, Mehmet Can Mıcık’ın “Menderes Kıyısında”Orhan Dede’nin Misafir”Volkan Budak’ın Yaban” ve Yavuz Üçer’in “Hekim” adlı kısaları jüri karşısına çıkacak.

 

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve Medya Akademisi tarafından düzenlenen 5. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali, bu yıl 17-26 Kasım tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek.

 

Festivalle ilgili detaylı bilgi için: bogazicifilmfestivali.com

 

facebook.com/BogaziciFilmFestivali

twitter.com/bogazicifilmfes

instagram.com/bogazicifilmfest

 

 

Ödüller & Yarışma Filmleri

 

Ulusal Uzun Metraj

 

En iyi Ulusal Uzun Metraj Film Ödülü: 100.000 TL

En İyi Yönetmen Ödülü: 20.000 TL

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: 15.000 TL

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: 15.000 TL

En İyi Senaryo Ödülü: 10.000 TL

En İyi Sinematografi Ödülü: 10.000 TL

En İyi Kurgu Ödülü: 10.000 TL

 

•   Beginner / Burçak Açık Üzen

•   Bütün Saadetler Mümkündür / Selman Kılıçaslan

•   Eşik / Ayhan Salar, Erkan Tahhuşoğlu

•   İşe Yarar Bir Şey / Pelin Esmer

•   Mavi Sessizlik / Bülent Öztürk

•   Misafir / Andaç Haznedaroğlu

•   Murtaza / Özgür Sevimli

•   Sarı Sıcak / Fikret Reyhan

 

 

Ulusal Kısa Metraj

 

Ahmet Uluçay Büyük Ödülü: 25.000 TL

En İyi Ulusal Kısa Kurmaca Film Ödülü: 10.000 TL

En İyi Ulusal Kısa Belgesel Ödülü: 10.000 TL

İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek Ödülü: 5.000

 

Ulusal Kısa Metraj - Kurmaca

 

•   3,5 Lira / Hasan Ali Kılıçgün

•   Bir İş Görüşmesi Hikayesi / Alkım Özmen

•   Bir Tabut İnsan / Okan Akgün

•   Frekans / Ahmet Serdar Karaca

•   Hinterlant / Serkan Kesova

•   Kamyon / Canbert Yerguz

•   Kot Farkı / Ayris Alptekin